top of page

O MNIE

Michał Grotecki - kompozytor muzyki poważnej, rozrywkowej  i użytkowej; autor tekstów. 

W swoich utworach dźwiękami opowiada historie, traktując muzykę jako narratora. Chce żeby melodie pobudzały wyobraźnię, łatwo wpadały w ucho i wywoływały pozytywne emocje. Jak sam mówi: "tylko odpowiednio dobrane dźwięki mogą poruszyć ludzkie serca."

 

Od najmłodszych lat uczęszczał do szkoły muzycznej z wielką pasją oddając się grze na fortepianie. Jest laureatem I nagrody w IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym "Studencka Działalność Artystyczna" w kategorii gra na fortepianie w Rużomberku na Słowacji.

 

W wieku 15 lat, po zobaczeniu filmu "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa", zafascynowany ścieżką dźwiękową Harrego Gregsona-Williamsa, stopniowo zgłębiał temat muzyki w filmach. 

 

Doprowadziło to do powstaniu kilku kompozycji do krótkich scen filmowych - suitę "Strumień Życia" na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Jej prawykonanie odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej w 2014 roku, był to publiczny debiut Michała Groteckiego jako kompozytora. 

 

Po ciepło przyjętej premierze "Strumienia Życia", kompozytor postanowił muzyką opowiedzieć historię obrony Jasnej
Góry w czasie potopu szwedzkiego. Stworzyć ilustracyjną ścieżkę dźwiękową do filmu, który miał projektować słuchacz w wyobraźni. "Oblężenie Jasnej Góry" na narratora, mezzosopran, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i efekty dźwiękowe, o którym mowa, prawykonano w 360. rocznicę obrony Jasnej Góry w 2015 roku w bazylice jasnogórskiej. Następnie Michała Groteckiego wpisano do grona kompozytorów  jasnogórskich.

Kontynuacją "Oblężenia Jasnej Góry" są skomponowane w 2016 roku "Śluby Jana Kazimierza" opowiadające historię uznania Maryi jako królowej Polski oraz ostateczne zwycięstwo nad Szwedami. 

W 2017 roku, Michał Grotecki skomponował muzykę i napisał teksty do 11 piosenek tworzących album "Diary" debiutującej wokalistki Glorii Lipińskiej. Następnie nawiązał współpracę z zespołem White Tigers, pisząc piosenki. Jedna z nich: "Zostań" dała przepustkę zespołowi do półfinału programu MAM TALENT w 2021 roku. 

Jest autorem hejnału Miasta Woźniki skomponowanego w 2020 roku.

 

W 2022 roku ukazała się kompozycja "Woźniki: Muzyczna Opowieść Inspirowana Historią Miasta", w sposób ilustracyjny opisująca dzieje miasta, odwołując się do faktów historycznych. 

“Polecam Michała Groteckiego każdemu, kto nie tylko ceni pomysłowość i konkretny, ukształtowany styl,
ale także oczekuje rzeczowej współpracy.”

Mikołaj Stroiński (Wiedźmin 3: Dziki Gon, HBO Bez Tajemnic)

bottom of page